جزئیات خبر

قلعه رودخان فومن، قلعه هزار پله گیلان


دژی اسرار آمیز و کهن در دل جنگل های انبوه که از مهمترین جاذبه های گردشگری گیلان به حساب می آید. قلعه های ایران همیشه به عنوان بهترین و عجیب ترین قلعه های دنیا شناخته شده اند، هم به سبب قدمت بسیار زیاد و هم تکنولوژی ساخت آن.

745

دژی اسرار آمیز و کهن در دل جنگل های انبوه که از مهمترین جاذبه های گردشگری گیلان به حساب می آید. قلعه های ایران همیشه به عنوان بهترین و عجیب ترین قلعه های دنیا شناخته شده اند، هم به سبب قدمت بسیار زیاد و هم تکنولوژی ساخت آن. قلعه رودخان فومن یا حسامی و یا سگسال، اما یکی از قلعه هایی است که قدمتش به زمان ساسانیان باز می گردد و به سبب منحصر به فرد بودنش در 30 مرداد 1354 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این دژ که از جاذبه های گردشگری فومن می باشد، به هزار پله هم معروف است.

قلعه رودخان فومن

معرفی و تاریخچه قلعه رودخان

از آنجا که این بنا، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری گیلان، از لحاظ استراتژیک نیز بسیار مهم بوده، پس از اینکه توسط ساسانیان احداث شد، یک بار در دوره سلجوقیان نیز بازسازی گشت. این دژ 2.6 هکتاری، دیوارهای طویلی با ارتفاع 1500 متر دارد و 65 برج نگهبانی نیز برای این قلعه ساخته شده است. از آنجا که این دژ در کنار رودخانه ای با همین نام واقع شده، به دژ رودگان یا یا دژ روگان معروف شده که به معنی دژی است که در کنار رود قرار گرفته، البته مردم محلی هنوز به آن قلعه رخون می گویند که به زبان محلی، معنی رودخانه می دهد.

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن

پله های قلعه رودخان

یکی از شگفتی های این دژ، پله های زیاد آن است. هزار پله، نامی است که مردم بر این دژ نهادند، زیرا در کاوش های باستانی به عمل آمده، تعداد ۹۳۵ پله در امتداد دیوارها و برج‌ها از زیر خاک بیرون کشیده شده است. نام دیگری که محلی ها با آن، این دژ را می شناسند، سگسال است که می گویند شاید اشاره به سال ساخت این بنا دارد که در سال سگ ساخته شده است.

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن

دسترسی و آدرس

این قلعه در شهر فومن قرار گرفته. گردشگرانی که برای دیدن جاذبه های گردشگری فومن به این شهر وارد می شوند، پس از عبور از روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیاه‌کش، گوراب‌پس، ملسکام، سعیدآباد به روستای قلعه رودخان فومن می رسند و پس از طی سه کیلومتر در جاده خاکی، وارد روستای قلعه دنه (قلعه دهنه) می شوند. پس از وارد شدن به اراضی پارک جنگلی این قلعه، باید مسیر 1.5 کیلومتری صعود به قله را از طریق پله ها طی کنند.

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن

نکات مهم بازدید از قلعه رودخان

این بنا همچون بسیاری از قلعه های ایران، در سال های اخیر به دلیل بی توجهی دچار مشکلات زیادی شده است، مثلا رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاهان در لابه لای دیواره های قلعه و پوسیدگی آنها شده، نبود راه ارتباطی مناسب تا قلعه بخصوص چند کیلومتر انتهایی جاده که به صورت خاکی و بدون زیرسازی است، اغلب برای گردشگران مشکلساز می شود، یا اینکه تقریبا هیچگونه امکانات رفاهی مناسب از جمله، پارکینگ مناسب، رستوران  و چایخانه برای علاقه مندان و گردشگران وجود ندارد که البته با همه این تفاسیر، آشنایی با قلعه رودخان برای بسیاری از مردم، ارزش همه این مسائل را دارد.

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن

 

منبع: http://hamgardi.com

 

Copyright © 2016-2017 goldentour.ir